Τετάρτη 21 Μαρτίου 2012

Ξεκίνησε με... πάρτι ο Παναθηναικος!

Πολύ πιο εύκολο ήταν το βράδυ για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία σε καμιά στιγμή του αγώνα δεν κατάφερε να δυσκολέψει τους «πράσινους». Με καταπληκτική άμυνα και... φωτιές στην επίθεση η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε με....

93-73 την ομάδα των 5 κατακ�ήσεων της Euroleague και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στο Final Four.

Καλύτερο ξεκίνημα για την ομάδα του δεν θα μπορούσε καν να φανταστεί ο Ζίλικο Ομπράντοβιτς. Με 9/9 δίποντα και 2.3 τρίποντα, οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του ματς και παρά το 18-18 της Μακάμπι με τον Ελιγιάχου, δύο λεπτά από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ένα σερί 10-0 ήταν αρκετό για να κλείσει το σκορ της πρώτης περιόδου στο 28-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός είχε δαιμονιώδη ρυθμό.

Με τον Νικ Καλάθη να μπαίνει κάτι παραπάνω από ζεστός στο παρκέ, ένα νέο σερί 19-0 εκτόξευσ�! � τη � �ιαφορά στους 22 πόντους (40-18)!
Στη συνέχεια, Λόγκαν και Σάτο πήραν τα όπλα τους με τον τελευταίο να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου και να κάνει το 55-34.

Δεν χαλάρωσε και … καθάρισε

Οι παίκτες του Ομπράντοβιςτ, σε καμία περίπτωση δεν έριξαν τον ρυθμό τους, με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και με 3/3 τρίποντα από (2 ο Σμιθ και 1 ο Διαμαντίδης) η διαφορά έφτασε κατά τη διάρκεια του τρίτου μέρους στους +30!

Μάλιστα, η διαφορά θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη, αλλά από το instant replay ακυρώθηκε το τρίποντο του Περπέρογλου στη λήξη τ�ς περιόδου. Έτσι το σκορ παρέμεινε στο 79-52.

Κάπου εκεί όλα είχαν τελειώσει. Η «ομάδα του λαού» έδειχνε να συμβιβάζεται με την ιδέα της βαριάς ήττας, οι παίκτες του «Ζοτς» κατέβαζαν στροφές και τελικά το σκορ έκλεισε στο 93-73.