Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2012

Ισχυρός Ευρωπαίος

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή και νίκησε την Άρσεναλ με 2-1, αποτέλεσμα που του επιτρέπει να ξεκινήσει ως ισχυρός την καινούργια ευρωπαϊκή του περιπέτεια στο Europa League. Ο Ολυμπιακός παραμένει τελικά ένα από τα πιο αξιόπιστα πρόσωπα που μπορεί να δείξει η Ελλάδα στην Ευρώπη, που παρά τα προβλήματα και τις γκρίνιες συνεχίζει και παραμένει εκεί.

2'
Πρώτο σουτ στον αγώνα. Το κάνει ο Ζερβίνιο, άουτ η μπάλα.

7'
Λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Ροζίτσκι ανοίγει στον Τσάμπερλεϊν, αυτός κάνει την σέντρα σουτ, άουτ.

11'
Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Αμπντούν μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, ψάχνει τον Τζιμπούρ, τον προλαβαίνουν οι αμυντικοί και διώχνουν σε κόρνερ.

17'
Μεγάλη ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Τσάμπερλεϊν σεντράρει, ο Τσαμάκ στρώνει με το κεφάλι στον αμαρκάριστο Ράμσι που από το ύψος του πέναλτι σουτάρει... αέρα.

20'
Απαντάει στην ευκαιρία ο Ολυμπιακός. Κόρνερ ο Γκρέκο, ο Τοροσίδης την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, διώχνει ο Ροζίτσκι πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

24'
Πολύ ωραία πάσα του Γκρέκο στον Αμπντούν, που σουτάρει μέσα από την περιοχή, διώχνει σε κόρνερ ο Τσέζνι.

26'
Εξαιρετική ατομική προσπάθεια ο Αμπντούν, που βρίσκει τον Τοροσίδη μέσα στην περιοχή, άστοχο το σουτ του.

38'
Ο Ζερβίνιο με ατομική προσπάθεια μάζεψε πάνω του τρεις αμυντικούς, την κατάλληλη στιγμή κόβει προς το πέναλτι, που ο αμαρκάριστος Ροζίτσκι με άψογο πλασέ νικάει τον Κάρολ και ανοίγει το σκορ, 1-0 η Άρσεναλ

46'
Αλλαγή: Βγαίνει από το παιχνίδι ο Ροζίτσκι και μπαίνει ο Αρσάβιν

50'
Γέμισμα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Τσαμάκ κάνει την κεφαλιά, μπλοκάρει ο Κάρολ.

51'
Κίτρινη κάρτα ο Φέισα

53'
Γρήγορη αντεπίθεση της Άρσεναλ, ο Τζένκινσον σεντράρει, ο Αρσάβιν κάνει την κεφαλιά, άουτ

54'
Κίτρινη κάρτα ο Κοκλέν

59'
Ωραία κάθετη του Αμπντούν, κακό το τελείωμα του Φέισα, που είναι σε καλή θέση, άουτ.

61'
Καλό σουτ του Αρσάβιν από πλάγια θέση, εξαιρετική αντίδραση από τον Κάρολ που αποκρούει.

64'
Σέντρα του Ντιακιτέ, κεφαλιά ο Μασάντο, σε κόρνερ ο Τσέζνι.

65'
Σέντρα του Αμπντούν, μετά τις κόντρες η μπάλα φτάνει στον Μανιάτη, που με κοντινή προβολή ισοφαρίζει.

67'
Κίτρινη κάρτα ο Σκιλασί

68'
Καλή εκτέλεση φάουλ του Μασάντο, μπλοκάρει στη γωνία του ο Τσέζνι

70'
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μασάντο σεντράρει από δεξιά, ο Τζιμπούρ κάνει την κεφαλιά ψαράκι από κοντά, μόλις άουτ.

72'
Αλλαγή: Βγαίνει από το παιχνίδι ο Αμπντούν και μπαίνει ο Μήτρογλου.

73'
Εκπληκτικό γκολ του Μήτρογλου. Ο Έλληνας διεθνής επιθετικός κοντρολάρει έξω από την περιοχή, σημαδεύει και με το δεξί εκτελεί τον Τσέζνι, γράφοντας το 2-1