Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2012

Εφιάλτες στο θέατρο των ονείρων

Τα τελευταία επτά χρόνια η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μας έχει χαρίσει ορισμένα απίστευτα θρίλερ στο "θέατρο των ονείρων", με αποκορύφωμα την επεισοδιακή νίκη με 3-2 επί της Μπράγκα την Τρίτη (23/10) το βράδυ.

Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1998-1999 που η Γιουνάιτεντ κατάφερε να γυρίσει παιχνίδι στο οποίο έχανε με 2-0 (εναντίον της Γιουβέντους, που στο 10' κέρδισε με δυο γκολ του Ιντζάγκι) και μάλιστα στο τέλος της διοργάνωσης κατέκτησε το τρόπαιο στον ανεπανάληπτο τελικό με την Μπάγερν Μονάχου.

Από τότε λοιπόν, μαζί με το ματς της Τρίτης, ακολούθησαν οκτώ παιχνίδια με μεγάλο ενδιαφέρον, τα τέσσερα εκ των οποίων ήταν με αντιπάλους από την Πορτογαλία.

2012-2013 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπράγκα 3-2

Από 0-2 έγινε σε 3-2

2011-2012 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Βασιλεία 3-3

Παρότι προηγήθηκε με 2-0, βρέθηκε να χάνει με 3-2, όμως έσωσε την παρτίδα στο τέλος (Γουέλμπεκ 16', 17', Γιάνγκο 90' - Φράι 58', 60', 76')

2011-2012 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπενφίκα 2-2

Βρέθηκε πίσω στο σκορ, προηγήθηκε, όμως τελικά δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο (Μπερμπάτοφ 30', Φλέτσερ 59' - Τζόουνς 3', Αϊμάρ 61')

2009-2010 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Βόλφσμπουργκ 2-1

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο 56', όμως με δυο γκολ μέχρι και το 76ο λεπτό γύρισε το ματς (Όουεν 29', Σκόουλς 84', Βαλένσια 92' - Τζαγκόεφ 25', Κράσιτς 31', Μπερετζούσκι 47')

2009-2010 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3-3

Η Γιουνάιτεντ βρέθηκε να χάνει με 3-1 στην έδρα της, όμως πήρε την ισοπαλία στο τέλος  (Γκιγκς 59', Κάρικ 78' - Ζντέκο 56')

2008-2009 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άαλμποργκ 2-2

Η Γιουνάιτεντ βρέθηκε να χάνει με 2-1 στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη πήρε την ισοπαλία (Τέβες 3', Ρούνεϊ 52' - Γιάκομπσεν 31', Κουρθ 47')

2007-2008 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σπόρτινγκ Λισαβώνας 2-1

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, το γύρισε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις (Τέβες 61', Κ. Ρονάλντο 91'- Αμπέλ 22')

2006-2007 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Σέλτικ 3-2

Στο ημίχρονο οι Άγγλοι ήταν ισόπαλοι, αλλά πήραν κεφάλι στο σκορ νωρίς στην επανάληψη (Σαχά 30', 40' πέναλτι', Σόλσκιερ 47' - Χένεμπορ Οφ Χέσελίνγκ 21', Νακαμούρα 43')

2005-2006 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπενφίκα 2-1

Έπρεπε να φτάσει το 85ο λεπτό για να πάρει τελικά τη νίκη (Γκιγκς 35', Φαν Νίστελροϊ 85' - Σιμάο 59')