Κυριακή 19 Αυγούστου 2012

"Τρίποντο" με ανατροπή για Μάντσεστερ Σίτι

"Καθάρισε" νωρίς η Τσέλσι

Ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις δύο πρώτες ευκαιρίες της στο παιχνίδι, ήταν αρκετό για την πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι να φύγει με το... τρίποντο από το "DW Stadium" απέναντι στη Γουίγκαν.

Το 1-0 για την ομάδα του Ρομπέρτο Ντι Ματέο σημειώθηκε στο 2ο λεπτό με πρωταγωνιστές στη φάση από πλευράς των "μπλε" να είναι οι Εντέν Αζάρ και Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς.

Ο Βέλγος επιτελικός μέσος (για τον οποίο οι Λονδρέζοι ξόδεψαν 40.000.000 ευρώ αυτό το καλοκαίρι για να τον πάρουν από τη Λιλ) έβγαλε ωραία κάθετη πάσα για τον συμπαίκτη του, με τον Σέρβο φουλ-μπακ να σπάει το τεχνικό οφσάιντ και να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Πέντε λεπτά αργότερα (7') ήρθε και το δεύτερο γκολ για την Τσέλσι με τον Αζάρ να έχει και πάλι συμμετοχή καθώς αυτή τη φορά κέρδισε πέναλτι από τον Ραμίς.

Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Φρανκ Λάμπαρντ, ο οποίος νίκησε από τα 11 βήματα τον Αλ Χαμπσί, για να βάλει από νωρίς σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Να σημειωθεί ότι η μοναδική φορά που η Τσέλσι είχε πετύχει δύο γκολ πριν από το 7ο λεπτό σε ματς για την Πρέμιερ Λιγκ ήταν κόντρα στη Λέστερ (4-0, 8 Οκτωβρίου 1994), με το σκορ να είναι 2-0 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν πιο... ισορροπημένη, με τη Γουίγκαν να έχει όλη σχεδόν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο μέρος και να δικαιούται ένα γκολ, με την Τσέλσι να υπερασπίζεται όμως με σωστό τρόπο το προβάδισμα των δύο τερμάτων και να μην μιμείται τις Άρσεναλ και Λίβερπουλ που "γκέλαραν" μία ημέρα νωρίτερα.

ΓΟΥΙΓΚΑΝ: Αλ Χαμπσί, Αλκαράς, Κάλντγουελ, Ραμίς, Μπόις, ΜακΚάρθι, ΜακΆρθουρ (79' Γουότσον), Φιγκερόα,  Μαλόνεϊ (47' Γκόμεθ), Ντι Σάντο (66' Αρούνα Κονέ), Μόουζες

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Νταβίντ Λουίζ, Τέρι, Κόοουλ, Λάμπαρντ, Όμπι Μίκελ, Αζάρ (63' Όσκαρ), Μάτα (81' Μεϊρέλες), Μπέρτραντ, Τόρες

Γουίγκαν - Τσέλσι 0-2 (Goals)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ

Άρσεναλ -Σάντερλαντ 0-0

Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ 3-0 (43' Γκέρα, 64' (πεν.) Οντεμβίγκι, 77' Λουκακού)

Γουέστ Χαμ - Άστον Βίλα 1-0 (40' Νόλαν)

ΚΠΡ - Σουόνσι 0-5 (8', 53' Μίτσου, 63', 71' Ντάιερ, 81' Σινκλέρ)

Ρέντινγκ - Στόουκ 1-1 (90' (πεν.) Λε Φοντρέ / 34' Κάιτλι)

Φούλαμ - Νόριτς 5-0 (26' Νταφ, 41', 54' Πέτριτς, 66' Κατσανίκλιτς, 87' (πεν.) Σίντγουελ)

Νιούκαστλ - Τότεναμ 2-1 (54' Μπα, 80' (πεν.) Μπεν Αρφά / 76' Ντεφόου)

ΚΥΡΙΑΚΗ

Γουίγκαν - Τσέλσι 0-2 (2' Ιβάνοβιτς, 7' Λάμπαρντ (πεν.))

Μάντσεστερ Σίτι - Σαουθάμπτον 3-2 (40' Τέβες, 72' Ντζέκο, 80' Νασρί / 59' Λάμπερτ, 68' Ντέιβις)

ΔΕΥΤΕΡΑ

Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (22.00)

Για αναλυτική βαθμολογία, πατήστε ΕΔΩ και επιλέξτε την κατηγορία Ποδόσφαιρο και μετά Αγγλία.